Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Nie mogę schudnąć

Nie mogę schudnąć

Od początku roku wszyscy wokół ruszyli na siłownie, by rozpocząć walkę o idealną figurę na wakacje? Masz wrażenie, że świat zwariował. Tobie nie wystarcza kilka miesięcy, a od wielu lat borykasz się z nadwagą? Dziś uwagę skierujemy w stronę kobiet, gdyż zdecydowanie częściej podejmują walkę o nienaganną figurę, a zdarza się, że nie zwracają przy tym uwagi na uwarunkowania zdrowotne.

Otyłość – mój problem

Otyłość jest jednym z najpoważniejszych zdrowotnych problemów, z jakimi boryka się wiele kobiet na całym świecie. Jest definiowana jako nadmiar masy ciała w stosunku do wzrostu, co może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie i niektóre rodzaje nowotworów.
Przyczyny otyłości u kobiet są zróżnicowane i mogą obejmować czynniki genetyczne, styl życia, nieodpowiednią dietę i brak aktywności fizycznej. Niektóre kobiety czują się zmuszone do przybierania na wadze z powodu stresu, lęku lub depresji, a także z powodu zaburzeń odżywiania, takich jak jedzenie kompulsywne.

Aby zwalczać otyłość, ważne jest, by kobiety prowadziły zdrowy styl życia, który obejmuje przede wszystkim zdrowe jedzenie i regularną aktywność fizyczną. Dieta powinna być bogata w błonnik, warzywa i owoce, a także niskokaloryczne produkty mleczne, takie jak jogurty i kefiry. Warto również ograniczać spożycie cukru, soli i tłuszczu nasyconych.

Regularna aktywność fizyczna, taka jak jogging, pływanie, jazda na rowerze lub chodzenie, jest niezbędna dla utrzymania prawidłowej masy ciała i zdrowia serca. Ponadto, kobiety powinny unikać siedzącego trybu życia. Muszą włączać do swojego dnia codzienne ćwiczenia, takie jak stretching, ćwiczenia oddechowe i inne formy ruchu. Wybierasz to, co lubisz. W przeciwnym wypadku nigdy nie podtrzymasz aktywności fizycznej na dłużej.

Czy hormony mają wpływ na masę ciała kobiety?

Tak, hormony odgrywają ważną rolę w regulacji masy ciała u kobiet. Hormony są chemicznymi substancjami wytwarzanymi przez organizm, które regulują szereg funkcji fizjologicznych, w tym gospodarkę energetyczną i utrzymanie masy ciała.

Niektóre z hormonów, które wpływają na masę ciała kobiety, to:

  1. Leptyna: hormon regulujący uczucie sytości i utrzymanie masy ciała.
  2. Insulina: hormon odpowiedzialny za kontrolę poziomu cukru we krwi i magazynowanie tłuszczu.
  3. Grelina: hormon powodujący apetyt i wpływający na utrzymanie masy ciała.
  4. Kortyzol: hormon stresu, który może prowadzić do przechowywania tłuszczu, zwłaszcza w okolicach brzucha.
  5. Estrogen: hormon płciowy, który wpływa na masę ciała poprzez regulację poziomu cukru we krwi i apetytu.

Hormony te są czułe na wiele czynników, takich jak styl życia, dieta, aktywność fizyczna i stres, i mogą być wpływane przez te czynniki. Zmiany w poziomie hormonów mogą prowadzić do zaburzeń w regulacji masy ciała i przyczynić się do otyłości lub utraty wagi.

W konsekwencji, ważne jest, aby kobiety z uwagą monitorowały swoje hormony i dostosowywały swój styl życia w celu utrzymania prawidłowej masy ciała i zdrowia ogólnego. W razie potrzeby konsultacja z lekarzem lub specjalistą od żywienia może pomóc w osiągnięciu tego celu.

Endokrynolog czy dietetyk? Kogo wybrać przy chęci utraty masy ciała?

Wybór pomiędzy endokrynologiem a dietetykiem zależy od indywidualnych potrzeb i celów Pacjenta.

Endokrynolog jest lekarzem specjalizującym się w chorobach hormonalnych i ich wpływie na organizm. Jeśli Pacjent ma problemy z hormonami, takie jak insulinooporność lub niedoczynność tarczycy, endokrynolog może pomóc w diagnozie i leczeniu tych problemów, co będzie miało bezpośredni wpływ na masę ciała.

Z kolei dietetyk jest specjalistą od żywienia, który pomaga Pacjentom w zarządzaniu wagą i zdrowej diecie. Dietetyk może pomóc Pacjentowi opracować plan żywieniowy, który odpowiada jego indywidualnym potrzebom i celom dotyczącym utraty masy ciała.

W wielu przypadkach Pacjent może potrzebować obu tych specjalistów, aby osiągnąć swoje cele dotyczące masy ciała. Endokrynolog może zdiagnozować i leczyć ewentualne problemy hormonalne, a dietetyk pomoże opracować zdrowe i zrównoważone menu.

Dlatego ważne jest, aby Pacjent omówił swoje potrzeby i cele z lekarzem, a w BlueMed jesteście zaopiekowani kompleksowo. Podobnie Wasze dzieci – tu z pomocą przybywają specjaliści z BlueMed KIDS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *