Przejdź do treści
Strona główna » USG

USG

USG

Poradnia USG

USG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych do obrazowania tkanek. Jest to badanie bezbolesne. Przeprowadzone przez doświadczonego lekarza specjalistę, przy wykorzystaniu wysokiej jakości sprzętu diagnostycznego, zwiększa szansę na wczesne wykrycie ewentualnych zmian i rozpoczęcie odpowiedniej procedury leczniczej.

Opinie Pacjentów

Wojciech-Wawrzynek

dr n. med. Wojciech Wawrzynek

Specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej, konsultant wojewódzki z dziedziny Radiologii i Diagnostyki Obrazowej.

O poradni

Radiolodzy BlueMed specjalizujący się w diagnostyce obrazowej mają do dyspozycji wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny. Dzięki połączeniu swoich kompetencji z nowoczesną technologią mogą z dużą dbałością zaopiekować Pacjenta. Właściwy dobór parametrów pozwala na dostosowanie dawki promieniowania do osoby badanej. W ten sposób uzyskane obrazy są przekazywane do interpretacji i utrwalane na nośnikach cyfrowych. Dbamy o to, aby badania były komfortowe i możliwie krótkie, by niwelować ewentualny dyskomfort.
Wojciech Wawrzynek - ZnanyLekarz.pl
Czy wiesz, że

Posiadamy 21 poradni dla dzieci w BlueMed KIDS

w tym również USG dziecięcę

Wykonujemy:

USG

USG Doppler

Nazwa tego badania pochodzi od Christiana Andreasa Dopplera, austriackiego matematyka i fizyka. W medycynie, zjawisko zaobserwowane przez Dopplera służy do oceny przepływu krwi.
Lekarz przeprowadzający badanie może ocenić między innymi drożność żył i tętnic, wykryć cysty, nowotwory, torbiele. Doppler służy także do monitoringu i diagnostyki miażdżycy, żylaków, zakrzepicy i innych schorzeń. Na to badanie zgłaszają się także Pacjenci przed zabiegami operacyjnymi w celu mapowania naczyń krwionośnych. Badanie to pomaga zaplanować operację w taki sposób, aby nie uszkodzić naczyń krwionośnych.

USG jamy brzusznej

To badanie dzięki któremu możemy ocenić budowę i wielkość narządów w obrębie jamy brzusznej. Lekarz przeprowadzający badanie jest w stanie wykryć takie anomalia jak między innymi: torbiele, guzy, rozwijające się stany zapalne. Podczas wizyty widoczne są także złogi w drogach moczowych lub pęcherzu żółciowym. Badanie jamy brzusznej służy również do diagnozowania i monitorowania wątroby. Na USG jamy brzusznej zgłaszają się Pacjenci z dolegliwościami w obrębie jamy brzusznej lub osoby w trakcie choroby, czy po jej przebyciu. Badanie jamy brzusznej należy także do pakietu badań profilaktycznych, które powinny być wykonywane raz w roku.

USG ortopedyczne

Badanie ultrasonograficzne ortopedyczne to w pełni bezpieczne, specjalistyczne, badanie diagnostyczne. Służy obrazowaniu i ocenie nieprawidłowości w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Przeprowadza się je w przewlekłych dolegliwościach ze strony narządu ruchu lub w sytuacji doznania urazu lub po nim.
Badanie ortopedyczne stosowane jest również do obrazowania stawów. Sporą grupą Pacjentów zgłaszających się na to badanie, są osoby cierpiące na dolegliwości kolan. Podczas USG kolana można wykryć między innymi wysięk w stawie, różnego typu kontuzje, uszkodzenie mięśni, łąkotki, więzadeł lub ścięgien.

USG piersi

To badanie dzięki któremu możliwe jest wykrycie zmian nowotworowych już na bardzo wczesnym etapie. Podczas badania piersi wykrywane i monitorowane są także takie zmiany jak: torbiele, mastopatia, dysplazja sutka, brodawczaki czy gruczolakowłókniaki. USG piersi powinno być wykonywane kontrolnie raz w roku. Przy wyborze placówki medycznej należy zwrócić uwagę na jakość sprzętu diagnostycznego oraz doświadczenie specjalisty. Posiadamy wysokiej jakości sprzęt Voluson E8 Expert z funkcją elastografii. USG piersi jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie zmiany nowotworowej zwiększa szansę na całkowite wyleczenie.

USG tarczycy

Tarczyca to jeden z ważniejszych gruczołów w naszym organizmie. Produkuje hormony, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego ciała. Trójjodotyronina (T3) i tyroksyna (T4) są odpowiedzialne za prawidłową pracę układu nerwowego i gruczołów płciowych, proces wzrostu i kondycję układu sercowo-naczyniowego. Kształt tarczycy przypomina motyla, wielkość płatów powinna wynosić do 60 mm. Podczas badania tarczycy lekarz ocenia jej wielkość (dokonuje pomiarów) oraz strukturę. Wskazaniem do wykonania badania jest między innymi podejrzenie występowania schorzenia, o którym mogą świadczyć wyniki badań laboratoryjnych, złe samopoczucie. Badanie tarczycy wykonujemy także w sytuacji gdy Pacjent jest obciążony w wywiadzie, czyli ktoś z jego rodziny miał zaburzenia funkcjonowania lub zmiany w obrębie tarczycy. USG tarczycy powinno się także wykonywać jako jedno z badań profilaktycznych; najlepiej raz w roku.

USG tkanek miękkich

USG tkanek miękkich to obrazowanie mięśni, więzadeł, powięzi, ścięgien, kaletek maziowych, węzłów chłonnych oraz głębszych warstw skóry. Badanie tkanek miękkich diagnozuje także przepukliny, ropnie, krwiaki, stany zapalne, torbiele, wysięki, zwapnienia, zmiany zwyrodnieniowe i guzy. Przy wykonania USG z funkcją Doppler obrazuje się także stan i funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Pomaga to w diagnozowaniu stanów zapalnych i rozpoznaniu niektórych nowotworów o charakterystycznym unaczynieniu.

USG urologiczne

USG układu moczowego wykonuje się dla oceny stanu nerek, pęcherza oraz wykrycia ewentualnych ich nieprawidłowości. USG urologiczne wykonywane jest przez powłoki brzuszne. Do tej poradni kierowani są Pacjenci z dolegliwościami bólowymi i podejrzeniem chorób układu moczowego. Sporą grupę Pacjentów stanowią Ci, u których wykonuje się diagnostykę układu moczowego profilaktycznie. Podczas badania lekarz może ocenić stan nerek i górnych dróg moczowych, cewkę moczową, ewentualne zaleganie moczu po mikcji (oddanie moczu) oraz wszelkie anomalia występujące w obrębie tego układu. Badanie męskiego układu rozrodczego wykonuje się jako odrębne.

USG węzłów chłonnych

W ciele człowieka występują następujące węzły chłonne: pachowe, pachwinowe, nad i podobojczykowe, szyjne, podżuchwowe, karkowe, potyliczne, zauszne, znajdujące się w jamie brzusznej - zaotrzewnowe. Na badanie węzłów chłonnych zgłaszają się najczęściej Pacjenci, którzy sami wykryli zmiany w obrębie pachwiny, szyi lub pachy. Do tych niepokojących objawów należy także ból w obrębie węzłów chłonnych, zaczerwienienia i inne zmiany skórne na tym obszarze. Badanie USG węzłów chłonnych wykonuje się także u tych osób, u których podejrzewa się chorobę nowotworową lub chorują na nią, a monitorowanie węzłów chłonnych jest badaniem w kierunku wykrycia ewentualnych przerzutów.

USG radiologiczne

USG radiologiczne to bezpieczna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, wykorzystująca fale dźwiękowe do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych. Dzięki niemu można szybko i skutecznie ocenić stan tkanek i narządów, wykrywać zmiany patologiczne oraz monitorować przebieg leczenia. Badanie jest bezbolesne i nie wymaga specjalnego przygotowania. USG jest szeroko stosowane w diagnostyce wielu schorzeń, m.in. w kardiologii, ginekologii, urologii i gastroenterologii.

FAQ

1. Od jakiego wieku należy robić badanie piersi?
Zaleca się wykonywanie takich badań (o ile nie ma wcześniejszych wskazań) od 20 roku życia.
2. Czy każdy guzek w piersi jest złośliwy?
Nie każda zmiana w piersi oznacza złośliwą zmianę nowotworową. Każda jednak wymaga konsultacji u lekarza specjalisty.
3. Co to jest mastopatia?
To łagodne zmiany w obrębie piersi. Charakteryzują się zwyrodnieniem tkanki gruczołowej i tłuszczowej sutka. Nie są to zmiany nowotworowe.
4. Jak przygotować się do badania urologicznego?
Zaleca się żeby minimum 6 godzin przed badaniem nie spożywać żadnych pokarmów, pić płynów gazowanych i słodzonych. Na 2 godziny przed wizytą należy wypić ok. 1,5 litra niegazowanej wody i nie oddawać moczu. Wodę należy pić małymi łykami, a w sytuacji dużego parcia na pęcherz, oddać mocz do połowy.
5. Czy USG tkanek miękkich boli?
Jedynym dyskomfortem jest chłód żelu, którym smaruje się głowicę aparatu. Jeżeli natomiast przerwana jest ciągłość naskórka w miejscu badania, sam ucisk może być odczuwany jako lekki ból.
6. Jakie objawy wskazują na chorobę tarczycy?
Pamiętajmy, że wydanie diagnozy nie może odbywać się jedynie na podstawie objawów, a na kanwie wyników badań i oceny lekarza specjalisty. Wśród tych symptomów, które mogą świadczyć o problemach z tarczycą znajdują się między innymi: zaburzenia miesiączkowania u kobiet, uczucie permanentnego zmęczenia, duszności, uczucie ucisku w gardle, zaburzenia temperatury ciała - uczucie ciągłego zimna, niekontrolowana zmiana wagi.