Przejdź do treści
Strona główna » Poradnie » Endokrynolog

Endokrynolog

Poradnia endokrynologiczna

Do poradni endokrynologicznej zgłaszają się Pacjenci z zaburzeniami hormonalnymi. Te potrafią mieć negatywny wpływ na pozostałe procesy w organizmie. Zaburzona gospodarka hormonalna może być powodem rozregulowania całego organizmu i występowania szeregu niepokojących i uciążliwych objawów.

Opinie Pacjentów

DoktorFemale

lek. Agnieszka Gajda-Karpik

Specjalista chorób wewnętrznych i endokrynologii

dr n. med. Anna Malczewska

Endokrynolog

O poradni

Endokrynologia – jako dziedzina medycyny, zajmuje się funkcjonowaniem gruczołów układu dokrewnego. Należą do nich: tarczyca, przytarczyce, jajniki, jądra, przysadka mózgowa, nadnercza, trzustka i łożysko u kobiet w ciąży. Zaburzenia w funkcjonowaniu tych narządów określane są często jako zaburzenia hormonalne. Najczęściej do lekarza endokrynologa zgłaszają się Pacjenci w celu profilaktycznej kontroli tarczycy lub z podejrzeniem jej przerostu, niewłaściwego funkcjonowania lub guzów. Tarczyca jest jednym z ważniejszych organów układu hormonalnego człowieka. Jej niewłaściwe funkcjonowanie może negatywnie wpływać na metabolizm, stan skóry, włosów, problemy z płodnością, cyklem miesiączkowym, ogólny stan zdrowia i złe samopoczucie. Do niepokojących objawów, które powinniśmy skonsultować z lekarzem endokrynologiem należą między innymi: nieplanowana zmiana masy ciała problemy skórne, typu trądzik nadmierne owłosienie senność w ciągu dnia i uczucie permanentnego zmęczenia częste bóle głowy nadmierne wypadanie włosów obrzęki rąk i stóp nieregularne miesiączkowanie problemy z płodnością i inne. Konsultacja endokrynologiczna to przede wszystkim pogłębiony wywiad medyczyczny. W razie potrzeby lekarz zleca lub wykonuje badanie USG. Z pewnością do postawienia diagnozy będą potrzebne badania laboratoryjne. Warto też zabrać ze sobą wynik badań, które były przeprowadzane wcześniej.
Agnieszka Gajda-Karpik - ZnanyLekarz.pl

Nie zawsze objawy są jednoznaczne. Wiele chorób potrafi rozwijać się w nieswoisty sposób. W BlueMed posiadamy poradnię genetyczną, w której wykonywane są badania oraz testy nowej generacji, dające odpowiedź na wiele pytań o zdrowie.

Czy wiesz, że

Posiadamy 21 poradni dla dzieci w BlueMed KIDS

w tym również endokrynologię dziecięcą

Leczymy między innymi:

Cennik

FAQ

1. Kiedy udać się do endokrynologa?
Niepokojące zmiany w naszym organizmie takie jak między innymi: zmiana masy ciała, problemy skórne czy zbytnia senność, powinny skonsultowane z lekarzem specjalistą. Wskazane są także badania profilaktyczne tarczycy, które powinny być wykonywane raz w roku. Badania te wykonuje także lekarz endokrynolog.
2. Z jakimi badaniami iść do endokrynologa?
Jeżeli jesteś pod opieką lekarza prowadzącego, który na postawie wyników badań skierował Cię do endokrynologa, weź je ze sobą. Jeżeli udajesz się bezpośrednio do tego specjalisty z pewnością dostaniesz listę badań do wykonania.
3. Czy endokrynolog robi USG?
Endokrynolog wykonuje USG tarczycy. USG tarczycy powinno być przeprowadzane raz do roku lub według wskazań lekarza. Na podstawie USG endokrynolog ocenia m.in. rozmiar tarczycy i przytarczyc oraz ich strukturę.