Przejdź do treści
Strona główna » Poradnie » Badania prenatalne

Badania prenatalne

Poradnia badań prenatalnych

Zgodnie z zaleceniami polskich i światowych towarzystw lekarskich, kobieta w ciąży powinna mieć wykonane 3 badania prenatalne, o ile nie występują wskazania do wykonywania ich częściej. Badania prenatalne to przede wszystkim badanie USG, uzupełnione badaniami biochemicznymi z krwi matki (tylko przy pierwszym badaniu). W razie podejrzenia wady rozwojowej na tle genetycznym można wykonać także amniopunkcję lub analizę DNA płodu z krwi matki.

Pierwsze badanie prenatalne

Badanie 1-go trymestru ciąży (pierwsze badanie prenatalne) wykonujemy między 11 a 14 tygodniem ciąży. Na tym etapie jesteśmy w stanie ocenić anatomię płodu. Dodatkowo szacujemy indywidualne ryzyko abberacji chromosomalnych (zespół Downa, Edwardsa i Patau) w oparciu o pomiar tzw. markerów ultrasonograficznych i analizę krwi matki (PAPP-A, βhCG). Ta szczegółowa, połączona diagnostyka pozwala wykryć do 95% dzieci z zespołem Downa. Nigdy później w przebiegu ciąży nie mamy tak wysokiej wykrywalności tego zespołu.

Drugie badanie prenatalne

Badanie 2-go trymestru ciąży (drugie badanie prenatalne) wykonujemy ok. 20 tygodnia ciąży. W badaniu tym skupiamy się na dokładnej ocenie anatomii płodu ze szczególnym uwzględnieniem serca i mózgu dziecka. Jest to także czas, w którym możemy określić płeć oraz ocenić prawidłowe wzrastanie.

Trzecie badanie prenatalne

Badanie 3-go trymestru ciąży (trzecie badanie prenatalne) wykonujemy ok. 30 tygodnia ciąży. Skupiamy się tutaj na ocenie wzrastania płodu oraz potwierdzamy prawidłową funkcję łożyska (badanie dopplerowskie). Jeszcze raz oglądamy płód pod kątem budowy ciała, ponieważ niektóre choroby mogą się ujawnić dopiero na tym etapie.

Opinie Pacjentów

Marcin-Nylec

dr n. med. Marcin Nylec

W 2008 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Pracował w Klinice Endokrynologii oraz Klinice Ginekologii Położnictwa i Patologii Ciąży Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Członek między innymi PTG Sekcji Ultrasonografii PTG. Posiada szereg certyfikatów, w tym między innymi The Fetal Medicine Foundation.

dr n. med. Aneta Walaszek-Gruszka

Absolwentka wydziału lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 2002 roku wykonuje zawód. Specjalistka ginekologii i położnictwa od 2011 roku oraz perinatologii od 2017. Ponadto redaktor naczelny działu Przegląd Prasy w "Poradnik medyczny" i wykładowca w Katedrze Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Autorka wielu prac naukowych.

O poradni

W BlueMed badania wykonują jedynie certyfikowani lekarze położnicy. Aparat USG, którym przeprowadzamy badania to model firmy General Electric – Voluson E8 Expert. Badamy także w technice 3D/4D LIVE. Doświadczenie lekarzy i jakość sprzętu mają wpływ na jakość badania i jego opis.
Marcin Nylec - ZnanyLekarz.pl
Aneta Walaszek-Gruszka - ZnanyLekarz.pl
Czy wiesz, że

Posiadamy 21 poradni dla dzieci w BlueMed KIDS

Zakres badań:

FAQ

1. Czy do badania prenatalnego trzeba się przygotować?
Do badań prenatalnych nie są wymagane specjalne przygotowania. Badanie odbywa się w gabinecie i polega na przyłożeniu głowicy USG do brzucha ciężarnej. Mama powinna mieć ze sobą kartę ciąży i wyniki wcześniejszych badań, jeżeli te były przeprowadzane w innej placówce medycznej. Nie trzeba być na czczo, a pęcherz moczowy nie musi być napełniony.
2. Kiedy można określić płeć dziecka?
Płeć dziecka można określić około 20-tego tygodnia ciąży. Czasami ułożenie dziecka uniemożliwia dokładne określenie jego płci.
3. Czy badania prenatalne są bezpieczne?
Badania prenatalne przeprowadzane przy pomocy aparatu USG są w pełni bezpieczne.
4. Czy ojciec dziecka może być przy badaniu?
Ojciec dziecka może być obecny przy badaniu. Nierzadko rodzice przychodzą na to badanie razem. Ważne by wiedzieć, że lekarz przeprowadzający badanie musi być w pełnym skupieniu i zachować pełną uwagę i ewentualne pytania należy zadawać po wykonaniu pomiarów.
5. Jak ubrać się na badanie prenatalne?
Najlepiej ubrać się wygodnie tak, aby ubranie nie uciskało brzuszka i było łatwe w jego odsłonięciu.
6. Co to jest amniopunkcja?
Jest wykonywana w diagnostyce prenatalnej. Polega na nakłuciu igłą jamy owodni. Wskazaniem może być między innymi wiek matki powyżej 35 roku życia lub ojca powyżej 55 roku życia, czy podejrzenie wad wrodzonych płodu. Jest to badanie inwazyjne. Wykonuje się go w gabinecie, najczęściej przy monitoringu ultrasonograficznym.