Przejdź do treści
Strona główna » Poradnie » Ginekologia i położnictwo

Ginekologia i położnictwo

Poradnia ginekologiczna

Zajmujemy się diagnostyką i leczeniem dróg rodnych kobiet w każdym wieku. Regularne wizyty u lekarza ginekologa są kwestią higieny i odpowiedzialności. Jako żony, partnerki, mamy, babcie powinnyśmy dbać o swoje zdrowie nie tylko dla siebie, ale także dla tych, których kochamy i dawać przykład profilaktyki zdrowia. W poradni ginekologicznej oprócz podstawowych badań, wykonujemy między innymi cienkowarstwową cytologię LBC. Jest to bardziej dokładne od tradycyjnego badanie (także dzięki sposobowi pobrania materiału), którego cykliczne wykonywanie zwiększa szanse na wczesne wykrycie zmian.

Opinie Pacjentów

Karolina-Kowalczyk

dr n. med. Karolina Kowalczyk

Ginekolog położnik. Wykładowca akademicki. Specjalizuje się w ginekologii endokrynologicznej, ginekologii dziecięcej oraz leczeniu niepłodności żeńskiej.

lek. Bartosz Cichoń

Specjalizuje się w ginekologii i położnictwie, prowadzi ćwiczenia kliniczne z przyszłymi lekarzami, autor wielu publikacji naukowych.

Miroslawa-Mackiewicz

lek. Mirosława Mackiewicz

Specjalizuje się w ginekologii i położnictwie, wykonuje zabiegi m.in.: operacje laparoskopowe, cesarskie cięcia i inne. Prowadzi zajęcia na SUM.

Justyna-Partyka-Lasota

lek. Justyna Partyka-Lasota

Specjalizuje się w ginekologii i położnictwie. Przeprowadza zabiegi z zakresu ginekologii małoinwazyjnej, histeroskopii, laparoskopii i inne.

Katarzyna-Szczepanek

lek. Katarzyna Szczepanek

Specjalista ginekologii i położnictwa, a także dyplomowany lekarz medycyny estetycznej. Kompleksowo opiekuje się Pacjentkami ze schorzeniami ginekologicznymi, wykonuje zabiegi z zakresu ginekologii małoinwazyjnej, cięcia cesarskie i inne.

lek. Aleksandra Pałka-Tomczak

Ginekolog, lekarz w trakcie specjalizacji. Jest związana z Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Zajmuje się leczeniem przede wszystkim chorób ginekologicznych, zaburzeń miesiączkowania oraz bolesnych menstruacji. Autorka publikacji medycznej.

dr n. med. Aneta Walaszek-Gruszka

Absolwentka wydziału lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Od 2002 roku wykonuje zawód. Specjalistka ginekologii i położnictwa od 2011 roku oraz perinatologii od 2017. Ponadto redaktor naczelny działu Przegląd Prasy w "Poradnik medyczny" i wykładowca w Katedrze Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Autorka wielu prac naukowych.

dr n. med. Dagmara Pluta

Specjalista położnictwa i ginekologii. Od 2018 roku dr n. med.. Ponadto członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Współautorka wielu artykułów i prac zjazdowych publikowanych w Polsce jak i poza granicami kraju.

O poradni:

Duża grupa naszych Pacjentek cierpi na tzw. endometriozę. Schorzenie to jest powodem wielu objawów, takich jak między innymi bolesne miesiączkowanie, czy niepłodności. Otaczamy je specjalną opieką, planując proces leczenia i wspierają na każdym jego etapie.

Częstym schorzeniem, z którym zgłaszają się do nas kobiety w różnym wieku jest PCOS (zespół policystycznych jajników). Jest to zaburzenie o podłożu endokrynologicznym. Kobiety borykające się z tą chorobą mogą mieć objawy w postaci zaburzeń miesiączkowania, trądziku, niepłodności. Leczenie wymaga holistycznego podejścia do Pacjentki.

Podczas wizyty lekarz, jeżeli jest do tego wskazanie, wykonuje USG. Dysponujemy jednym z najlepszych aparatów do USG ginekologicznego Voluson E8 Expert. Dzięki temu obraz otrzymany podczas takiego badania jest bardziej czytelny i wiarygodny, a to ma bezpośredni wpływ na proces diagnostyczny.

Kontrola narodzin wymaga uwzględnienia wielu czynników. Istotny jest tu między innymi wiek kobiety, jej budowa anatomiczna, tryb życia, gospodarka hormonalna. Specjaliści ginekolodzy z BlueMed otaczają kobiety pełną opieką.

Szczególnym czasem dla każdej kobiety jest okres ciąży. Prowadzimy ciążę od momentu kiedy rodzice dowiadują się, że w brzuszku Mamy mają skarb, aż do momentu rozwiązania. Monitorujemy ciążę podczas regularnych kontroli i badań prenatalnych na etapie I, II i III trymestru. Opiekujemy się tymi koietami, których ciąża z jakiegoś powodu jest zagrożona. Zapewniamy nadzór i monitorowanie ciężarnych w przypadku ciąż powikłanych.

Każda z nas jest wyjątkowa i wymaga wyjątkowego podejścia i uwagi.
Czy wiesz, że

Posiadamy 21 poradni dla dzieci w BlueMed KIDS

w tym również ginekologię dziecięcą

Prowadzenie ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Naszą misją jest holistyczne podejście do zdrowia Pacjentki. Wykonujemy niezbędne badania kontrolne oraz koncentrujemy się na jej ogólnym samopoczuciu i komforcie psychicznym.
Agnieszka-Gajda-Karpik

dr Agnieszka Gajda-Karpik

Specjalistka w dziedzinach endokrynologii i chorób wewnętrznych. Cechuje się holistycznym podejściem do Pacjentek.

O poradni:

W BlueMed Ty jesteś dla nas najważniejsza. Zapewniamy kompleksową opiekę okołoporodową, dbając o każdy element zdrowia Pacjentki. Na pierwszej wizycie lekarz prowadzący przeprowadzi szczegółowy wywiad, przedstawi plan działania na nadchodzące miesiące oraz wykona odpowiednie badania. Wiemy również, że czas ten potrafi być dla przyszłych mam dużym obciążeniem psychicznym, dlatego też dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić Ci pełen komfort oraz poczucie bezpieczeństwa podczas regularnych wizyt.

Drodzy Pacjenci, pamiętajcie by wybrać adres z naszą kliniką – BlueMed Katowice

Agnieszka Gajda-Karpik - ZnanyLekarz.pl

Leczymy między innymi:

FAQ

1. Jak często trzeba chodzić do ginekologa?
Przyjmuje się, że rutynowe kontrole ginekologiczne powinny odbywać się co pół roku, o ile nie występują żadne niepokojące objawy.
2. Nieregularne miesiączki, co może być powodem?
Powodów nieregularnych krwawień może być bardzo wiele. W celu postawienia diagnozy przeprowadza się badanie ginekologiczne, a w uzasadnionych przypadkach zleca dodatkowe badania. Najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne, PCOS, endometrioza, czy mięśniaki.
3. Jak często robić cytologię?
Cytologia LBC należy do bardziej dokładnych, dlatego rekomenduje się jej wykonywanie raz na rok. Tradycyjną cytologię powinno się wykonywać raz na pół roku.
4. Co wpływa na stany zapalne okolic intymnych?
Stany zapalne okolic intymnych, a właściwie objawy o tym świadczące, wymagają kontroli u lekarza specjalisty. Konieczne jest potwierdzenie takiej diagnozy zanim rozpocznie się leczenie. Stany zapalne pochwy wywołują bakterie, pierwotniaki lub drożdze. Na ich rozwój ma także wpływ aktualny stan biologiczny pochwy.
5. Jak często chodzi się do ginekologa w ciąży?
Wizyty kontrolne kobiet ciężarnych, jeżeli nie ma innych wskazań, a ciąża nie jest zagrożona, odbywają się raz w miesiącu przez okres I i II trymestru. W III trymestrze wizyty te mogą być częstsze w celu monitorowania stanu zdrowia mamy i dzidziusia.
6. Na czym polega prowadzenie ciąży?
Opieka okołoporodowa dotyczy wszelkich badań niezbędnych do prawidłowego przebiegu ciąży. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, podczas którego ustala wszelkie możliwe przeciwwskazania do stosowania poszczególnych badań lub leków. Następnie wykonuje badania położnicze oraz ultrasonograficzne, oraz w razie konieczności zleca badania dodatkowe.
7. Jakie badania wykonywać podczas ciąży?
Badania niezbędne do wykonania po zajściu w ciążę są odpowiednio określane przez specjalistę. Do podstawowych zalicza się: cytologię, posiew z pochwy, badanie USG, stężenie glukozy, badania moczu oraz przeciwciała odpornościowe.
8. Czym są badania prenatalne?
Poprzez badania prenatalne rozumie się różnego rodzaju diagnostykę przeprowadzaną w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, której celem jest wczesne wykrycie jakichkolwiek wad rozwojowych i genetycznych płodu. Dzięki temu specjalista ma możliwość zaplanowania odpowiedniego leczenie już w trakcie trwania ciąży lub bezpośrednio po porodzie. Badania te robi się w każdym trymestrze ciąży.
9. Czy badania USG są szkodliwe dla dziecka?
Pacjentki bardzo często martwią się, czy wykonywanie badania za pomocą fal ultradźwiękowych nie zaszkodzi ich dziecku. W tym celu przeprowadzono wiele badań, które zgodnie potwierdzają, że dawka ultradźwięków wykorzystywana podczas badania jest znikoma i w żadnym stopniu nie zagraża ona życiu lub zdrowiu płodu.
10. Czy trzeba mieć lekarza prowadzącego ciążę?
Ciąża to bardzo wymagający okres w życiu kobiety. Zmianie ulegają praktycznie każde jego aspekty. Zadaniem lekarza prowadzącego jest zapewnienie Pacjentce możliwie najlepszej opieki medycznej, tak, aby okres ten przebiegał bez żadnych komplikacji. niezbędne jest również wykonywanie odpowiednich badań oraz stałe monitorowanie stanu Pacjentki.