Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Kobiecość w okresie przekwitania. Menopauza – pierwsze objawy.

Kobiecość w okresie przekwitania. Menopauza – pierwsze objawy.

Menopauza – czym tak właściwie jest?

Menopauza, a właściwie klimakterium lub okres przekwitania to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który często budzi obawy i niepewność. Z odpowiednim podejściem i wiedzą można przejść przez ten okres z poczuciem kontroli i spokoju. To czas, który może stać się początkiem nowej, pełnej samoświadomości i satysfakcji ery. Zrozumienie pierwszych objawów menopauzy oraz przyjęcie odpowiednich strategii radzenia sobie z nimi, może znacząco poprawić jakość życia w tym wyjątkowym czasie.

Pierwsze objawy menopauzy

Pierwsze oznaki menopauzy mogą pojawić się już w wieku 40 lat, choć dla wielu kobiet jest to proces, który zaczyna się nieco później. Jednym z pierwszych objawów jest zmiana w cyklu menstruacyjnym – miesiączki z reguły stają się nieregularne, bardziej lub mniej obfite. 

Z charakterystycznych objawów wyróżniamy nagłe uczucie gorąca i nocne poty, którym często towarzyszą nieprzespane noce i zakłócenie swobody życia prowadząc do nadmiernego zmęczenia. Zmiany nastroju to wynik wahań hormonalnych, które mogą wpływać na nastrój i prowadząc do drażliwości, depresji czy lęków, zatem praktykowanie samoakceptacji i miłości do siebie może przynieść ogromną ulgę i radość. Ponadto, wiele kobiet twierdzi, że mają trudności z pamięcią lub koncentracją w tym okresie. Menopauza to naturalny stan. Nauczymy Cię, jak się do niego przygotować.

Celebracja ciała i duszy

Ciało kobiety w okresie menopauzy przechodzi wiele zmian, co często wiąże się z brakiem akceptacji ma te zmiany. Warto doceniać swoje ciało, dbać o nie i zaakceptować zmiany, a ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja mogą pomóc czuć się dobrze we własnej skórze. Warto pielęgnować własną miłość – umiejętność kochania siebie taką, jaką się jest – z całą swoją historią i doświadczeniami zapisanymi na ciele. Co więcej, zamiast skupiać się na utracie młodości, warto dostrzec, ile siły i doświadczenia zdobyło się przez lata. Ta wewnętrzna moc jest esencją kobiecości – umiejętność radzenia sobie z wyzwaniami, troska o siebie i innych, oraz głęboka świadomość własnej wartości.

Seksualność w okresie menopauzy

Dla wielu kobiet seksualność jest niezwykle istotna i to dzięki niej wyrażają swoją kobiecość. Częstym objawem menopauzy jest spadek popędu seksualnego, a zmniejszenie poziomu estrogenów może prowadzić do suchości pochwy, co odpowiada za dyskomfort podczas współżycia. Warto przedyskutować tę kwestię z partnerem – wsparcie emocjonalne jest bardzo ważne, a potrzeba bliskości zwiększa się wraz z nasileniem objawów. 

W okresie menopauzy wiele kobiet odkrywa nowe zainteresowania i pasje. To czas, kiedy dzieci często stają się bardziej niezależne, a obowiązki zawodowe mogą zmieniać swoje natężenie. Wykorzystanie tego czasu na rozwijanie nowych umiejętności, podróże, sztukę czy wolontariat może przynieść ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Nowe pasje mogą stać się źródłem radości i energii, które dodadzą blasku każdemu dniu.

Kobiey w okresie menopauzy mają szansę spojrzeć na siebie z zupełnie nowej perspektywy. Wiele z nich odkrywa swoją wewnętrzną siłę, zdolność do adaptacji i głęboką mądrość życiową, którą może dzielić z najbliższymi. 

Najważniejsze jest, że tylko specjalista może dokładnie ocenić, czy objawy są związane z przekwitaniem czy innymi , poważnymi kwestiami zdrowotnymi. Podczas wizyty w gabinecie BlueMed lekarz ginekolog potwierdzi lub wykluczy podejrzenia, a także pomoże dobrać odpowiednie metody łagodzenia objawów, dostosowane do Twoich potrzeb. 

Wiecie, że jesteśmy na Facebooku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *