Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Higiena intymna na wakacjach

Higiena intymna na wakacjach

Letnie, upalne dni oraz czas wakacyjnych wyjazdów to okres, w którym szczególnie należy szczególnie zadbać o zdrowie intymne. Korzystanie z publicznych toalet i basenów, upał, a także wilgoć to idealne środowisko do namnażania się bakterii i grzybów, a przecież nie możemy sobie pozwolić na to, aby dyskomfort związany z infekcją wpłynął na nasze samopoczucie podczas urlopu. W tym blogu przedstawimy Wam kilka wskazówek, a zastosowanie ich może zapobiec infekcji intymnej podczas wakacyjnego wyjazdu.

Higiena w toalecie publicznej

Publiczne toalety są niezaprzeczalnie jednym z najmniej higienicznych miejsc na wakacjach, z których będziemy zmuszeni korzystać. W wielu toaletach publicznych już znajdziemy jednorazowe, papierowe nakładki na deskę sedesową, jednak warto zaopatrzyć się we własny zestaw nakładek. Są dostępne w drogeriach i tanie, a mogą zapobiec infekcji. Dodatkowo warto zabrać ze sobą antybakteryjne chusteczki do higieny intymnej, dzięki którym można odświeżyć okolice intymne, co wpłynie na komfort i samopoczucie w podróży.

Mycie stref intymnych 

Utrzymanie świeżości miejsc intymnych jest źródłem dobrego samopoczucia oraz komfortu — szczególnie w lecie, dlatego warto o to zadbać: 

  • miejsca intymne myjemy przynajmniej dwa razy dziennie,
  • do mycia zaleca się używanie żeli intymnych, które odpowiadają za utrzymanie równowagi pH w miejscach intymnych,
  • wyrobienie nawyku prawidłowego mycia — okolicę intymną myjemy od przodu do tyłu,
  • perfumowane kosmetyki nie działają korzystnie na mikroflorę bakteryjną pochwy — lepiej z nich zrezygnować, aby uniknąć podrażnień,
  • dokładne płukanie wodą miejsc intymnych z kosmetyków myjących. 

Ubiór ma znaczenie

Swoboda w upalne dni ma ogromne znaczenie dla zdrowia, ponieważ w tym czasie znacznie więcej się pocimy, temperatura naszego ciała staje się wyższa, a to idealne warunki do namnażania się grzybów i bakterii, szczególnie w okolicach intymnych. Długie jeansy nie pomogą w utrzymaniu zdrowia przy czterdziestu stopniach, dlatego podczas pakowania warto zaopatrzyć się w przewiewne ubrania i bieliznę z lekkich materiałów, takich jak bawełna czy len, który dodatkowo ma właściwości chłodzące. 

Kąpiele w miejscach publicznych

Na wakacjach jedną z najczęściej wybieranych atrakcji są kąpiele w miejscach publicznych. Atrakcyjne baseny hotelowe, otwarte zbiorniki wodne i plaże, choć brzmią kusząco, nie są bezpieczne dla naszego zdrowia intymnego. Wracamy do tematu ciepła oraz wilgotności — aby utrzymać prawidłowe pH miejsc intymnych, nie możemy pozostać na długo w mokrym kostiumie kąpielowym, najlepiej zmienić ubiór od razu po wyjściu z wody. Gdy tego nie zrobimy, rozwój bakterii i grzybów może się przyczynić do rozwoju zakażenia w strefie intymnej, a tym samym odbiera przyjemność z wakacyjnego wyjazdu. 

Infekcja intymna — objawy

Gdy już zdarzy się, że pomimo dbania o higienę stref intymnych bariera pH zostanie zaburzona, pierwsze objawy grzybiczej infekcji można rozpoznać po nasilonym swędzeniu, uczuciu pieczenia, obrzęku czy zaczerwienieniu błon śluzowych. Może występować również wydzielina o serowatej konsystencji. Podobnie objawy występują w przypadku infekcji bakteryjnej, jednak wydzielina wydaje nieprzyjemny, rybi zapach, a podczas stosunku można odczuwać ból i dyskomfort. Najczęściej popełnianym błędem w przypadku infekcji jest nadmierne przemywanie miejsc intymnych, co rodzi kolejne drobnoustroje chorobotwórcze, a to może zaostrzyć objawy. W aptekach są dostępne bez recepty kapsułki dopochwowe, których zadaniem jest przywrócenie równowagi pH pochwy, jednak po powrocie niezbędna będzie wizyta u specjalisty. W poradni ginekologicznej BlueMed specjaliści przeprowadzą odpowiednią diagnostykę pod kątem infekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *