Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Choroba Parkinsona – czy można ją leczyć?

Choroba Parkinsona – czy można ją leczyć?

Parkinsona

Jednym z najczęstszych schorzeń układu nerwowego jest choroba Parkinsona, dawniej nazywana drżączką poraźną. Najbardziej charakterystycznym zespołem początkowych objawów jest tzw. ,,triada Parkinsona”, czyli spowolnienie ruchowe, sztywność mięśniowa i drżenie mięśni. 

Dolegliwości przy chorobie Parkinsona

Oprócz klasycznych zaburzeń układu motorycznego człowieka chorobie Parkinsona bardzo często towarzyszą inne, dolegliwości, które sprawiają trud w rozpoznaniu. Należy do nich między innymi depresja, występująca już w początkowym stadium choroby. U chorych można zaobserwować również zaburzenia smaku i węchu, problemy z wypróżnianiem oraz często ignorowane trudności w zasypianiu i wysypianiu się. Początkowo symptomy te są praktycznie niezauważalne. Bardzo często mylone są ze zwykłym starzeniem, lub utożsamiane z normalnymi objawami starzenia się.

Przyczyny choroby Parkinsona

Niestety do dnia dzisiejszego nie znaleziono bezpośredniej przyczyny uszkodzenia neuronów w obrębie struktur mózgowych. To one odpowiedzialne są za rozwój choroby Parkinsona. Po przeprowadzeniu badań specjaliści szacują, że największy wpływ na jej rozwój mają czynniki środowiskowe oraz uwarunkowania genetyczne. Ze względu na brak jednoznacznego źródła powstawania schorzenia drżączka uznawana jest za chorobę nieuleczalną. Istnieje jednak wiele możliwości, które nie tylko pozwalają opóźnić całkowity rozwój choroby, ale również znacząco wpływają na komfort życia Pacjenta poprzez zminimalizowanie objawów. 

Stymulacja mózgu przy chorobie Parkinsona

Na podstawie badań stwierdzono, że terapie farmakologiczne po upływie czasu wykazują mniejszą skuteczność. Jedną z innowacyjnych metod o udokumentowanym bezpieczeństwie jest głęboka stymulacja mózgu (DBS). Jej zastosowanie u Pacjenta poprzedzone zostaje szczegółową diagnostyką i decyzją neurologa. Pacjent, który zakwalifikował się do operacji, poddaje się zabiegowi neurochirurgicznemu. Zabieg polega na wprowadzeniu elektrody z zastosowaniem specjalnej ramy w głębokie struktury mózgu. 

Jakie są korzyści?

Korzyści wynikające z głębokiej stymulacji mózgu jest wiele. Do najbardziej charakterystycznych zaliczają się: poprawa jakości życia i nastroju, zmniejszenie nasilenia spowolnienia ruchowego, ograniczenie dolegliwości bólowych oraz możliwość obniżenia dawek leków. 

Aby lekarz mógł wdrożyć odpowiednie leczenie niezbędna jest konsultacja ze specjalistą oraz szczegółowa diagnostyka. Zapraszamy do umówienia wizyty w naszej poradni neurologicznej, podczas której specjalista przeprowadzi wywiad z Pacjentem i wykona niezbędne badania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *