Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Bezdech senny

Bezdech senny

Bezdech senny to poważna choroba, w przebiegu której pacjent ma okresy, kiedy nie oddycha przez kilka sekund lub dłużej. Bezdech senny może mieć wpływ na jakość życia, a w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Schorzenie to jest zazwyczaj związane z zaburzeniami oddychania podczas snu, a zdarza się kilka lub nawet kilkaset razy w ciągu nocy.

Dlaczego Pacjentom zdarza się bezdech senny?

Istnieje kilka przyczyn bezdechu sennego. Najczęstszą jest zaburzenie oddychania wywołane przez zapadnięcie się gardła, które uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. Powodem może być również nadmierna produkcja hormonu wywołanego stanem lęku, a także nieprawidłowa postawa podczas snu.

Objawy bezdechu sennego obejmują:

 • senność w ciągu dnia,
 • zaburzenia koncentracji,
 • problemy z pamięcią,
 • zmęczenie,
 • zmiany nastroju,
 • zaburzenia snu.

  Może to wpływać na wydajność w pracy i szkole, a także na relacje z innymi. Bezdech senny można leczyć, ale warto również zwrócić uwagę na czynniki, które można wyeliminować samodzielnie, by spokojnie spać i łapać oddech pełną piersią.

  Pacjenci powinni unikać nadmiernego spożywania alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych oraz unikać nadmiernego stresu. Ponadto nie zaleca się w codziennej diecie spożywania ciężkostrawnych potraw przed snem.
  Co ciekawe, okazuje się, że czasem wystarczy zmienić pozycję, w której się śpi.

  Leczenie bezdechu sennego może obejmować leki, terapię CPAP, która polega na stosowaniu maski i urządzenia do wytwarzania podciśnienia, a także operacje chirurgiczne. Bezdech senny to poważne schorzenie, które może mieć wpływ na jakość życia pacjenta.

Dlaczego sen jest taki ważny?

Sen jest bardzo ważny dla człowieka, ponieważ pozwala organizmowi się zregenerować, poprawia naszą koncentrację i pamięć, a także może zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele chorób, takich jak cukrzyca, choroba niedokrwienna serca czy nadciśnienie. Słaby sen może również prowadzić do problemów z samopoczuciem, takich jak depresja i lęk. Niedobór snu może także negatywnie wpływać na naszą wydajność i zdolności poznawcze.

Ile godzin powinien spać dorosły człowiek?

Dorosły człowiek powinien spać od 7 do 9 godzin na dobę, aby utrzymać dobry stan zdrowia i dobre samopoczucie. Zbyt mało snu może powodować problemy z pamięcią, koncentracją i samopoczuciem, a także prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, cukrzycy, otyłości i depresji. Sen jest również ważny dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Specyficzne zalecenia dotyczące czasu snu mogą się różnić w zależności od wieku, dlatego też najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia optymalnego dla danej osoby czasu snu.

Jak przygotować sypialnię do zdrowego snu?

1. Wybierz odpowiednie łóżko. Powinno być dostosowane do Twojego ciała i wygodne.

2. Używaj jedwabnych, bawełnianych lub innych delikatnych, naturalnych tkanin, aby Twoja pościel była miękka.

3. Wybierz ciemne, ciche i chłodne miejsce, aby uzyskać najlepszą jakość snu.

4. Jeżeli potrzebujesz, używaj maseczki na oczy i stoperów (zwłaszcza gdy wyjeżdżasz i musisz spać w głośnym pomieszczeniu, aby zablokować światło i hałas.

5. Nie spożywaj alkoholu na 3 godziny przed snem.

6. Wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

7. Upewnij się, że Twoja sypialnia jest czysta i wolna od alergenów.

8. Zrelaksuj się przed snem, czytając książkę lub odpoczywając.

Poradnia neurologiczna może pomóc w diagnostyce i leczeniu problemów związanych z zaburzeniami snu. Objawy zaburzeń snu, takie jak bezsenność, nadmierne senność w ciągu dnia lub zaburzenia oddychania podczas snu, mogą mieć związek z chorobami neurologicznymi. Neurolog może skierować pacjenta na badania, aby sprawdzić, czy są jakieś neurologiczne przyczyny problemów ze snem.

W BlueMed przyjmuje dr n. med. Przemysław Puz, specjalista neurolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *