Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Alergia pokarmowa – jak sobie z nią radzić?

Alergia pokarmowa – jak sobie z nią radzić?

Alergia pokarmowa charakteryzuje się nieprawidłową reakcją organizmu, a głównie układu odpornościowego, na specyficzny alergen, na który uczuliło się dane ciało. Odpowiedzią organizmu na obecność związków zawartych w spożytym pokarmie będzie wystąpienie różnorodnych objawów klinicznych.
Czy po spożyciu pokarmu występuje u Ciebie m.in. swędzenie, spuchnięty język, wymioty, biegunka, bądź problemy z oddychaniem? Jeżeli tak, z pewnością jest to spowodowane alergią na istotny składnik przyjętego pokarmu.

Alergia pokarmowa – najczęstsze alergeny

Do głównych posiłków, po których może wystąpić reakcja alergiczna, należą:  mleko krowie, arachidy, jajka, skorupiaki (takie jak małże, krewetki), ryby, soja, pszenica, owoce i wiele innych. Alergia występuje głównie przez predyspozycje genowe, ale także przez miejsce zamieszkania. Niektóre z alergii mogą zniknąć wraz z wiekiem, takie jak soja, mleko czy jajka. Są jednak alergie, takie jak uczulenie na orzechy, tudzież ryby, zazwyczaj zostaje z nami na zawsze.

Alergia pokarmowa – przeciwdziałanie

Jak więc chronić się przed alergiami? Jako matka ze świeżo narodzonym dzieckiem, karmienie piersią dłużej niż 4 miesiące może pozytywnie wpłynąć na przeciwdziałanie atopowemu zapaleniu skóry, świszczącemu oddechowi, a także alergii na mleko krowie.
Wystawienie dziecka na substancje alergenne w jego wczesnym rozwoju również może działać prewencyjnie na wystąpienie alergii. Nie jest to jednak w każdym przypadku prawidłowe działanie, gdyż może wystąpić efekt odwrotny.

Alergia pokarmowa – czytaj etykiety!

Jako dorośli ludzie jesteśmy bardziej świadomi naszych alergii, jednak mogą nas one zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie i całkowicie zrujnować wieczór z drugą połówką, bądź ważne spotkanie biznesowe.

Szczęśliwie dla nas, w dzisiejszych czasach świadomość o alergiach jest powszechna i najczęściej uwzględniona na produktach spożywczych codziennego użytku. Podczas kupowania przedmiotów w sklepach, zawsze poświęć chwilę na przeczytanie informacji dotyczących składników alergennych. One tam są! Nawet jeśli jakiś produkt nie ma stricte składników mogących Ci zaszkodzić, to sam dystrybutor może mieć styczność z zakładem, który przerabia (na przykład) nasiona. Wówczas istnieje szansa na ich obecność w Twoim produkcie.

Alergia pokarmowa a restauracje

Zagrożenie czyha na ciebie też w restauracjach i w każdym miejscu podającym jedzenie. Dobrze jest poinformować kierownika lub szefa kuchni o swojej alergii pokarmowej przed złożeniem zamówienia. Osoby z alergiami pokarmowymi często noszą przy sobie specjalną notkę zawierającą wszystkie składniki, na które jesteś uczulony. Warto również poprosić, aby wszystkie naczynia, przybory i powierzchnię do przygotowywania były wolne od śladów tej żywności.

Ostatecznie, najbezpieczniejsze będzie przestrzeganie diety i własnoręczne jej przygotowanie w zaciszu domowym. W naszej poradni dietetycznej zajmujemy się leczeniem alergii pokarmowych. To, co jesz, ma znaczenie. Zadbaj z nami o swoje zdrowie i jakość życia. Każda dieta jest starannie przygotowana pod potrzeby pacjenta, uprzedzona skrupulatnym wywiadem i badaniami diagnostycznymi. Nasza przychodnia jest również zdania, że dieta nie może być karą, dlatego nasze posiłki są nie tylko zdrowe i skuteczne, ale także smaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *