Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe

Klucz do szybszego powrotu do zdrowia po kontuzji

Kontuzje towarzyszą naszym Pacjentom, ale i nam w różnych aspektach życia, zarówno w sporcie, pracy, jak i codziennych czynnościach. Są nie tylko bolesne, ale także mogą znacząco ograniczyć nasze możliwości i wpłynąć na jakość życia. W dzisiejszym wpisie na blogu przyjrzymy się, jak osocze bogatopłytkowe, innowacyjne rozwiązanie medyczne, może przyspieszyć proces powrotu do zdrowia po kontuzji, zapewniając szybszą rehabilitację i skuteczną regenerację tkanek.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?


Osocze bogatopłytkowe (PRP) to preparat otrzymywany poprzez odwirowanie krwi pacjenta w celu oddzielenia osocza z wysokim stężeniem płytek krwi. Zawiera wiele substancji stymulujących procesy naprawcze i regeneracyjne w organizmie, takich jak czynniki wzrostu i cytokiny.

A jak działa na organizm?
Przede wszystkim zawiera czynniki wzrostu, które aktywują komórki macierzyste i fibroblasty, co przyspiesza proces gojenia się tkanek, w tym mięśni, ścięgien, więzadeł i chrząstki. Składniki osocza bogatopłytkowego mają właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają stan zapalny wokół uszkodzonego obszaru, zmniejszając ból i obrzęk.

Wspomaga wzrost nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę), co zwiększa dopływ krwi do obszaru kontuzji i przyspiesza transport substancji odżywczych i czynników naprawczych. Stymuluje produkcję kolagenu, białka odpowiedzialnego za elastyczność i wytrzymałość tkanek, co wspiera proces odbudowy struktury tkanek.

Zastosowanie osocza bogatopłytkowego w terapii kontuzji:


Osocze bogatopłytkowe znalazło zastosowanie w leczeniu różnorodnych kontuzji, w tym:

Kontuzje mięśni i więzadeł
PRP może być stosowane w leczeniu naderwań, naciągnięć oraz zerwania mięśni i więzadeł, wspomagając proces regeneracji tkanek.

Artretyzm
Osocze bogatopłytkowe może być stosowane w leczeniu chorób stawów, takich jak artretyzm, poprzez redukcję bólu, zapalenia i poprawę funkcji stawów.

Uszkodzenia chrząstki
PRP może być również stosowane w leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej, przyspieszając proces gojenia się i poprawiając funkcję stawów.

Proces terapii osoczem bogatopłytkowym


Proces terapii osoczem bogatopłytkowym zwykle obejmuje kilka kroków:

Pobranie krwi
Najpierw pobiera się krew od pacjenta.

Wstrzyknięcie osocza
Osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane bezpośrednio do obszaru kontuzji pod kontrolą ultradźwięków lub przy pomocy obrazowania rentgenowskiego.

Monitorowanie i rehabilitacja
Pacjent jest monitorowany, a następnie przystępuje do odpowiedniej rehabilitacji, aby zwiększyć efektywność terapii i zapewnić pełny powrót do zdrowia.
Osocze bogatopłytkowe to obiecująca metoda terapeutyczna, która może znacząco przyspieszyć proces powrotu do zdrowia po kontuzji, dzięki swoim właściwościom regeneracyjnym i przeciwzapalnym. Jednak przed podjęciem decyzji o terapii osoczem bogatopłytkowym zawsze należy skonsultować się z lekarzem specjalistą, który oceni zgodność procedury z indywidualnym przypadkiem pacjenta oraz przeprowadzi szczegółową ocenę ryzyka i korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Strona główna » Blog » Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe

Terapia osoczem bogatopłytkowym

Terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP) to procedura medyczna, która wykorzystuje osocze bogatopłytkowe pobrane z własnej krwi pacjenta w celu wspierania procesów regeneracji tkanek. Osocze bogatopłytkowe zawiera koncentrację płytek krwi bogatą w czynniki wzrostu, które mogą wspomagać gojenie się tkanek, regenerację komórek i zmniejszać stan zapalny. Zabiegi z osoczem bogatopłytkowym stosujemy między innymi w ortopedii i medycynie sportowej, pomagamy również Pacjentom w  zwyrodnieniach i urazach stawów.

Wskazania do terapii osoczem (ACP)

Osocze może być stosowane w leczeniu objawów zwyrodnienia stawów, zwłaszcza w początkowych stadiach choroby, aby zmniejszyć ból, poprawić funkcję stawów i spowolnić postęp choroby. Używamy go również do leczenia uszkodzeń więzadeł, ścięgien oraz mięśni, przyspieszając proces gojenia i redukując czas rekonwalescencji. W przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, ACP może być stosowane w celu zmniejszenia bólu, poprawy funkcji i zahamowania postępu choroby.

Mechanizm działania osocza (ACP)

Osocze bogatopłytkowe zawiera wysokie stężenia różnych czynników wzrostu, takich jak PDGF (platelet-derived growth factor), TGF-beta (transforming growth factor beta), IGF (insulin-like growth factor) oraz inne. Te czynniki wzrostu stymulują procesy naprawy tkanek poprzez pobudzenie proliferacji komórek, migracji komórkowej oraz syntezy macierzy pozakomórkowej. Składniki osocza bogatopłytkowego wykazują właściwości przeciwzapalne poprzez hamowanie uwalniania cytokin prozapalnych oraz stymulowanie produkcji czynników przeciwzapalnych.

Przebieg terapii osoczem

Pierwszym krokiem jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Podczas tej wizyty lekarz ocenia stan zdrowia pacjenta, diagnozuje problem oraz ocenia czy terapia osoczem bogatopłytkowym jest odpowiednia i zalecana. Następnie przystępujemy do pobrania materiału. Osocze bogatopłytkowe jest pobierane bezpośrednio od Pacjenta, co oznacza, że jest to autologiczna terapia, czyli stosuje się własne tkanki pacjenta.Dalej następuje obróbka próbki w celu wyizolowania składników bogatopłytkowych. Następnie jest ono podawane pacjentowi w obszarze dotkniętym urazem lub schorzeniem.

TERAPIA OSOCZEM BOGATOPŁYTKOWYM W KONKRETNYCH URAZACH

  • OSTROGA PIĘTOWA – to schorzenie charakteryzujące się występowaniem ostrych bóli w okolicach pięty, zazwyczaj spowodowanych nadmiernym obciążeniem stopy lub niewygodnym obuwiem. W przypadku terapii ACP dla ostrogi piętowej, osocze bogatopłytkowe może być podawane poprzez zastrzyki do obszaru zapalnego wokół kości piętowej. Składniki bogatopłytkowe w osoczu mogą pomóc w redukcji stanu zapalnego, stymulacji gojenia tkanek oraz zmniejszeniu bólu.
  • KOLANO SKOCZKA – to uraz często spotykany u sportowców, szczególnie tych praktykujących sporty wymagające częstych skoków, takich jak koszykówka czy siatkówka. Terapia ACP dla tego rodzaju urazu może obejmować podanie osocza bogatopłytkowego za pomocą zastrzyków bezpośrednio do obszarów dotkniętych urazem, takich jak ścięgna rzepki, więzadła przykrzyżowe czy obszary dotknięte zmianami zwyrodnieniowymi. Składniki bogatopłytkowe w osoczu mogą pomóc w regeneracji uszkodzonych tkanek, zmniejszeniu stanu zapalnego oraz złagodzeniu bólu.
Czy wiesz, że

Posiadamy 21 poradni dla dzieci w BlueMed KIDS

Zakres badań:

Cennik

FAQ